Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Dla poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu łaskiego - działania "ASF 2017"

W poniedziałek, 23 stycznia 2017 roku w godz. 6.00-11.00 na terenie powiatu łaskiego zorganizowano działania „ASF ŁASK 2017”. Oprócz policjantów z lokalnych komend powiatowych województwa łódzkiego (Łasku, Pabianic, Bełchatowa i Zduńskiej Woli) zaangażowano także funkcjonariuszy Oddziału Prewencji i Inspekcji Transportu Drogowego. Do tych działań włączyli się również Powiatowi Lekarze weterynarii. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez inspekcję weterynaryjną, w Polsce odnotowano liczne ogniska choroby wśród świń. Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze. Biorąc pod uwagę fakt, że przez teren województwa łódzkiego i powiatu łaskiego przebiegają główne szlaki komunikacyjne, a na naszym terenie znajdują się ubojnie świń, wskazanym było przeprowadzenie kontroli transportu trzody chlewnej oraz kontroli środków transportu jakim przewożone są zwierzęta.

Ponadto w związku z trwającymi obecnie na terenie województwa łódzkiego feriami zimowymi, poza w/w działaniami prowadzono kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież na kolonie i obozy, sprawdzoano stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz ich prawidłowe oświetlenie. Funkcjonariusze sprawdzali również właściwe korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w bezpiecznych fotelikach. Kontrolowali stan trzeźwości kierujących oraz ich czas pracy „za kółkiem”.

W związku z uruchomieniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu łaskiego wskazują wiele miejsc, gdzie dochodzi do nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami i te miejsca także były skontrolowane.

Na terenie miasta i gminy Łask zostało utworzonych 7 punktów kontrolno- pomiarowych.  Dodatkowo patrole monitorowały teren miasta i gminy Łask pod kątem ujawniania kierujących, którzy omijali punkty kontrolne.

Podczas prowadzonych działań policjanci wylegitymowali 86 osób, skontrolowali 70 pojazdów (w tym 2 przewożące zwierzęta), nałożyli 37 mandatów karny za uajwnione nieprawidłowości, przebadali 54 kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych.