Uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Łasku

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez wywieszenie flagi państwowej w swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania.

Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

W dniu 2 maja na Placu 11 Listopada w Łasku przy dźwiękach hymnu państwowego na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Tak wyglądał najważniejszy moment obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek wygłosił przemówienie okolicznościowe. Uroczystość uświetnił przemarsz z wielką biało-czerwoną flagą wokół Placu 11 Listopada.

Obchody Święta Flagi zakończyły występy wokalno-taneczne uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Łasku.