Informacje

Policjanci ostrzegają: uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól. Coraz częściej na drogę wychodzą dzikie zwierzęta i dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Drogi w powiecie łaskim prowadzą często przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt oraz przez rejony wiejskie. Dlatego ryzyko wtargnięcia zwierzyny leśnej przed jadący pojazd jest całkiem realne. Kierujący w takich miejscach muszą być przygotowani na ewentualne spotkanie ze zwierzęciem. Szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza nocą, kiedy zwierzęta wabione blaskiem świateł wychodzą z przydrożnych lasów. Widoczne z daleka w światłach reflektorów charakterystyczne odbicie gałek ocznych zwierzyny płowej winno być dla każdego kierującego sygnałem do zdjęcia nogi z gazu i zachowania szczególnej ostrożności. W razie potrzeby można użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Gwałtowna próba ominięcia dzika, sarny czy nawet mniejszego zwierzęcia niesie zawsze ze sobą duże ryzyko utraty panowania nad pojazdem.

Zasady bezpieczeństwa

Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt znaki te nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze

Należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne. Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.  Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.

Co zrobić, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku

Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce takiego zdarzenia. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, a gdy zajdzie taka potrzeba, powinniśmy wezwać Policję. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy jednak, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać.

Pamiętajmy zatem, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do znaków, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.