Informacje

"Bezpieczne zakupy w sieci"

Pod hasłem "Bezpieczne zakupy w sieci” odbyły się dwa szkolenia dla młodzieży poświęcone problematyce bezpieczeństwa transakcji i płatności internetowych. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez członków Regionu International Police Association Wieluń Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Łasku. W ramach tych spotkań zaproszony przedstawiciel serwisu Allegro.pl przedstawił tematykę bezpieczeństwa w sieci. Ponadto mundurowi z łaskiej komendy podczas spotkań z młodzieżą promowali również służbę w Policji, a także przekazywali informacje na temat zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

19 lutego młodzież z Zespołu Szkół Mundurowo - Technicznych w Ostrowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łasku wzięła udział w warsztatach dotyczących bezpiecznych zakupów w Internecie. Warsztaty te były doskonałą okazją aby dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas robienia zakupów „w sieci”, jak unikać nieuczciwych sprzedawców i nie dać się oszukać. Specjalista z platformy Allegro.pl. sp. z o.o. omówił zagadnienia związane z zakupami w „sieci” i związanym z tym ryzykiem.  Głównym celem organizowanych prelekcji było przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym w Internecie. W spotkaniach wzięło udział 500 uczniów.

Zakupy poprzez Internet są bardzo popularne. Są wygodne i dają  możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści.

Apelujemy, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

  • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
  • Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
  • Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
  • W celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
  • Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Zachowajmy szczególna ostrożność m.in. gdy sprzedawca unika kontaktu osobistego, prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji, prosi o podanie danych z wykonanego przelewu, a także gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę. 

Spotkania z młodzieżą były również doskonałą okazją, aby przybliżyć młodym ludziom służbę w Policji. Zainteresowani mogli dowiedzieć się jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz gdzie szukać informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej. Podczas spotkań stróże prawa przekazali też informacje na temat zasady funkcjonowania KMZB jako narzędzia do zgłaszania zagrożeń najbardziej uciążliwych dla mieszkańców.

 

Powrót na górę strony