Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki reakcji świadka policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Policjanci zatrzymali kierowcę, który miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Telefoniczne zgłoszenie obywatelskie pozwoliło na szybką reakcję funkcjonariuszy i być może zapobiegło tragedii na drodze.

28 sierpnia 2016 roku przed godzina 2.00  oficer dyżurny z łaskiej komendy otrzymał od anonimowego rozmówcy informację, że kierowca jadący fordem może być pod wpływem alkoholu. Natychmiast we wskazany rejon został skierowany policyjny patrol. Funkcjonariusze zauważyli opisane auto i na ulicy Widawskiej w Łasku zatrzymali pojazd do kontroli. Już podczas rozmowy z kierowcą policjanci wyczuli od niego alkohol. Badanie na zawartość alkoholu potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. Okazało się, że 26-latek z Piotrkowa Trybunalskiego miał ponad 1,6 promila oraz nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grożą mu 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami.

 

Co zrobić, gdy widzimy pijanego za kółkiem?
Przede wszystkim powinniśmy zadzwonić na Policję. Zgłoszenia można dokonać pod numerem 997 lub 112. Podczas rozmowy najważniejsze jest sprawne przekazanie informacji. Należy określić miejsce, w którym zauważyliśmy pijanego i zachowania, które wzbudziły nasz niepokój. Opisujemy także samochód, numery rejestracyjne, markę, kolor. Po zakończeniu rozmowy możemy poczekać na policjantów lub zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możemy skonsultować swój plan działania telefonicznie z funkcjonariuszem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujemy.