Policja apeluje - noś odblaski! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Łasku

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje - noś odblaski!

Jesienna aura to utrudnione warunki dla wszystkich użytkowników dróg. Zmienna pogoda, poranne mgły, deszcze, spadające liście, a czasami nawet przymrozki to wszystko powoduje, że kierowcy, motocykliści, rowerzyści oraz piesi muszą być bardzo ostrożni.

Grupą szczególnie narażoną na udział w jesiennych wypadkach drogowych  są piesi i rowerzyści. Piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści dodatkowo bez oświetlenia są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Łascy policjanci zachęcają wszystkich do zwiększania swojej widoczności poprzez wyposażenie się w elementy odblaskowe i apelują do kierowców o szczególną ostrożność na drogach. Teraz jest to tym ważniejsze, bo szybciej robi się ciemno. Poruszając się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym każdy pieszy musi posiadać element odblaskowy. Bądźcie widoczni na drodze- apeluje policja. Piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski, aby być bardziej widocznymi.

Zwracamy się więc z apelem- zaopatrzcie się w odblaski, to ratuje życie!

Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.