Zachęcamy do zmiany opon na zimowe - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Łasku

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Zachęcamy do zmiany opon na zimowe

Nie ma „najlepszego" czasu na zmianę opon i to zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni celsjusza wszyscy kierowcy powinni poważnie zastanowić się nad zmianą opon na zimowe.

Popularne zimówki to opony miękkie. Oznacza to, że zachowują dużą elastyczność nawet przy niskich temperaturach. To cecha pożądana w zimie, ale już w lecie może powodować problemy. Mocno rozgrzana zimówka będzie się ślizgać, zarówno przy ruszaniu i hamowaniu, jak i na boki na zakrętach. To wyraźnie wpłynie na szybkość reakcji auta na gaz, hamulec i ruchy kierownicą a co z tym związane także z bezpieczeństwem na drodze.

Zimowe opony są wykonane z mieszanki krzemionkowej, która uelastycznia bieżnik. W warunkach zimowych takich jak gołoledź, opady śniegu, czy oblodzenie jezdni opony te lepiej trzymają się nawierzchni, zwłaszcza w niższych temperaturach.

Standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, jednak maksymalna granica bezpiecznego użytkowania to 10 lat. Opony zimowe powinny być w dobrym stanie. Dla naszego bezpieczeństwa minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Choć urzędowo określona minimalna wysokość bieżnika wynosi w oponach wynosi 1,6 mm – nie warto już używać takich opon.

Pomimo, że w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, policjanci z Łasku zachęcają kierowców do zmiany opon na zimowe w celu zapobiegania zagrożeniom w ruchu drogowym i poprawy bezpieczeństwa na drogach.