Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiana warunków pogodowych! Policja apeluje o ostrożność na drogach

Mroźne poranki, szron na szybach i oblodzona nawierzchnia jezdni sprawiają, że wielu kierowców zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa traci kontrolę nad prowadzonym pojazdem doprowadzając do różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Aby zminimalizować ryzyko niekontrolowanych poślizgów warto na drodze zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Mimo, że przepisy ruchu drogowego nie nakładają na kierowców obowiązku zmian opon na zimowe, warto pomyśleć jednak o ich używaniu. Zimowe ogumienie jest przede wszystkim dostosowane do panujących zimą niższych temperatur. Mieszanka, z której są wykonane sprawia, że opona zimowa przy minusowych temperaturach nadal zachowuje swoją elastyczność. Nie pojawia się wówczas efekt tzw. twardnienia opony, co wpływa na zmniejszenie jej przyczepności do nawierzchni jezdni. Równie istotną jest też kwestia przyczepności opony zimowej do jezdni pokrytej śniegiem lub lodem. Stosując zimowe ogumienie krótsza jest jednocześnie droga hamowania pojazdu, w porównaniu z innymi oponami. Również i ten aspekt przekłada się później na większe bezpieczeństwo podczas zimowego korzystania z pojazdów.

NIECHRONIENI

Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Przypomnijmy!

Art. 11 ust 4a Prawo o ruchu drogowym –Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba ze porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.