Informacje

Przed wyjazdem na wakacje zabezpiecz swoje mieszkanie!

Pamiętajmy, że w naszym domu niejednokrotnie zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy. Zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Zwracajmy również uwagę na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie. Pojawienie się nieznanych nam wcześniej osób czy też pojazdów powinno wzbudzić naszą czujność. W takiej sytuacji szybka reakcja i telefon z prośbą o policyjną interwencję, może skutecznie zapobiec przestępstwu. Pamiętajmy, że naszym najlepszym zabezpieczeniem jest nasz sąsiad.

Zanim wybierzemy się na wakacje, poza miejsce swojego zamieszkania, warto wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu się do wyjazdu i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Warto skorzystać z zabezpieczeń technicznych lub pomyśleć o zaufanej osobie.

Jak zabezpieczyć nasze mieszkanie i dom:

  • Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.
  • Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy.
  • Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.
  • Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych.
  • Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (np. klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.
  • Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

  • Zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, zabezpieczenie tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.
  • Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
  • Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem, Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

Informuj i dzwoń na Policję, jeśli:

  • Zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania. Kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali.
  • Zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
  • Zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
  • Widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
  • Zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu. W okolicy swojego miejsca zamieszkania zobaczysz osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).
  • Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
  • Jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo.

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

  • Zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach.
  • Wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję pod numer alarmowy 112, albo bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łasku pod numer 47 845 42 11 lub 47 845 42 64.

sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski

  • Policja ostrzega! Zadbaj o swoje mieszkanie lub dom! Współpracuj z sąsiadami i policją!
  • Informuj i dzwoń na Policję, jeśli:
Zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania. Kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali.
Zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
Widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
Zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu. W okolicy swojego miejsca zamieszkania zobaczysz osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).
Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
Jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo.
  • Jak zabezpieczyć nasze mieszkanie i dom:
Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.
Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej.
Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.
Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych.
Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (np. klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.
Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.
Powrót na górę strony