Profilatyka ruchu drogowego

Odblaskowe Mikołajki z dzielnicowym

Z okazji Mikołajek dzielnicowy z Komisariatu Policji w Widawie rozdawał drobne upominki w postaci opasek odblaskowych, lampek rowerowych oraz słodyczy. „Policyjny Święty Mikołaj” odwiedził także jedną ze szkół podstawowych na terenie gminy Sędziejowice. Akcja ta była doskonałą okazją, aby przypomnieć pieszym i rowerzystom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, ponieważ okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działanie zostało zorganizowane w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Daj się zauważyć! Noś odblaski!”.

6 grudnia dzielnicowy Komisariatu Policji w Widawie wraz z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Łasku ruszyli z odblaskowym patrolem i z okazji mikołajek rozdawali opaski odblaskowe oraz lampki rowerowe na terenie Widawy oraz Sędziejowic. Akcja ta była doskonałą okazją, by przypomnieć pieszym i rowerzystom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjanci odwiedzili także uczniów w Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sędziejowicach. Podczas spotkań z dziećmi, mundurowym towarzyszyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach. Zaskoczonym i uradowanym dzieciom dzielnicowy w czapce Świętego Mikołaja wręczył słodkie upominki oraz elementy odblaskowe. 

Podczas trwania całej akcji nie brakowało rozmów o bezpieczeństwie. Policjanci przypomnieli uczestnikom ruchu oraz uczniom m.in. o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Funkcjonariusze zachęcali do zakładania elementów odblaskowych, wskazując, w których miejscach powinny być one umieszczane, żeby prawidłowo spełniały swoją funkcję. Odblaski najlepiej widoczne są na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Stosowanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, nie tylko gorsze warunki atmosferyczne czy fakt, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. Szczególne zagrożenie stanowią ludzie ubrani w ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami, jest i może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

#DAJ SIĘ ZAUWAŻYĆ! #NOŚ ODBLASKI!

sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski

  • Policjant wraz ze strażakami stoją przed dziećmi i rozpoczynają spotkanie z okazji mikołajek.
  • Dzielnicowy stoi przed siedzącymi w ławkach dziećmi i opowiada o bezpieczeństwie na drodze.
  • Policjant rozdaje dzieciom siedzącym w łace odblaski.
  • Chłopczyk w czapce mikołaja otrzymał właśnie odblask od policjanta.
  • Policjant rozdaje stojącym przed nim dzieciom słodycze.
  • Grupowe zdjęcie dzieci oraz policjantów i strażaków.
  • Grupowe zdjęcie policjantów i strażaków z dziećmi.
  • Policjant trzyma w ręce opaski odblaskowe i rozdaje je pieszym.
  • Dzielnicowy pozuje do zdjęcia z pieszą, która właśnie otrzymała odblask.
  • Dzielnicowy pozuje do zdjęcia z pieszym, który właśbnie otrzymał odblask. W tle stoi policyjny samochód.
  • Policjant pozuje do zdjęcia z pieszą, w dłoniach trzymają odblaski. W tle stoi radiowóz.
  • Policjant w czapce mikołaja wręcza światełka rowerowe kobiecie.
Powrót na górę strony