Informacje

Działania „Bezpieczne Ferie 2025” w powiecie łaskim

Zbliżają się ferie w województwie łódzkim, do których łascy policjanci przygotowywali się od dłuższego czasu. Policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania na drogach już od 20 stycznia, natomiast policyjni profilaktycy oraz dzielnicowi, jeszcze przed feriami zwiększyli ilość spotkań z dziećmi i młodzieżą, żeby przypomnieć im zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku.

Ogólnopolskie działania „Bezpieczne Ferie” są prowadzone już od 20 stycznia i potrwają aż do 2 marca, czyli do czasu zakończenia ferii w całym kraju. W ramach tych działań policjanci ruchu drogowego dbają o bezpieczeństwo na głównych ciągach komunikacyjnych w trosce o osoby wyjeżdżające i powracające z zimowego wypoczynku. Policjanci zwracają uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości i na tak zwanych piratów drogowych, powodujących zagrożenie bezpieczeństwa innych użytkowników dróg. Jak zwykle kierujący mogą się spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości, dlatego już teraz przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Ponadto policjanci zwrócą też uwagę na zachowanie kierujących wobec pieszych oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Na czas ferii policjanci zaplanowali w mieście i powiecie patrole, które oprócz działań na drogach będą kontrolować wszystkie miejsca, gdzie mogą przebywać dzieci i młodzież: skwery, parki, tereny placówek oświatowych, dzikie lodowiska, boiska. 

W tygodniu przed rozpoczęciem ferii zimowych łascy oraz widawscy policjanci odwiedzili m.in. Przedszkole oraz Szkołę Podstawową w Widawie a także Szkołę Podstawową w Czestkowie. 

W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" oraz działań "Bezpieczne Ferie 2025" podczas prelekcji policjanci przypominali o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie zimowego wypoczynku. Szczególnie skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „Nie rozmawiaj...", „Nie ufaj...", „Nie wpuszczaj do domu...”, ale również uświadomili dzieciom, do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Na koniec każdego spotkania uczniowie zostali zaproszeni i zachęceni do udziału w konkursie plastyczno-filmowym organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji pt. „Śnieżny dekalog”. Takie spotkania będą odbywały się także przez całe ferie w miejscach, gdzie zorganizowano półkolonie i zajęcia dla dzieci. 

Kontrole autobusów:

Ponadto policjanci będą prowadzić kontrole autokarów, które będą przewoziły dzieci. Sprawdzą, czy są sprawne technicznie, tak więc mundurowi będą sprawdzać stan ogumienia, oświetlenia, stan trzeźwości kierowcy i kompletność dokumentów. Rodzice i opiekunowie zainteresowani przeprowadzeniem takiej kontroli autobusów mogą zgłosić taką prośbę pod numerem telefonu 47 84 542 43 w godzinach 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Łasku lub poza tymi godzinami pod numerami 47 84 542 11 lub 47 84 542 64 na stanowisku Dyżurnego KPP.

Umawiając godzinę kontroli warto zaplanować ją co najmniej pół godziny przed planowanym wyjazdem. Oszczędzi to czas oczekiwania na zakończenie kontroli razem z całą grupą zniecierpliwionych wycieczkowiczów.

Życzymy wszystkim spokojnego i bezpiecznego wypoczynku! 

młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski

  • Policjant sto i przed siedzącymi uczniami r rozmawia z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku.
  • Policjant sto i przed siedzącymi uczniami r rozmawia z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku.
  • Policjant sto i przed siedzącymi uczniami r rozmawia z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku.
  • Policjant sto i przed siedzącymi uczniami r rozmawia z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku.
  • Policjant sto i przed siedzącymi uczniami r rozmawia z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku.
  • Policjant sto i przed siedzącymi uczniami i rozmawia z nimi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku.
Powrót na górę strony