Policjanci apelują - grzybiarzu, bądź rozsądny
Niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności, nawet jeśli wydaje nam się, że doskonale znamy las. Należy unikać tych obszarów leśnych, które znamy słabo lub nie znamy wcale. Starajmy się nie wybierać do lasu samotnie – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Kiedy się zagubimy starajmy się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Takie poszukiwania osób, które zagubiły się w lesie prowadzili też w ostatnich dniach stróże prawa z łaskiej komendy.
Po obfitych, letnich deszczach sezon grzybowy nastał szybciej niż w latach poprzednich. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność. W okresie jesiennym dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na terenach leśnych. Najczęściej powtarzającymi się zdarzeniami w sezonie zbierania runa leśnego są zagubienia osób. W minionych dniach policjanci Komendy Powiatowej Policji w Łasku prowadzili poszukiwania zaginionej 12 - latki, która podczas grzybobrania w miejscowości Korczyska oddaliła się od rodziców. Natychmiast rozpoczęto akcję poszukiwawczą w której brali udział policjanci z Łasku i Bełchatowa, strażacy PSP i OSP. Na szczęście zaginiona dziewczynka odnalazła się na terenie Luciejowa. Kiedy trwały poszukiwania dziewczynka dotarła do zabudowań i poprosiła napotkanego mieszkańca Luciejowa o powiadomieniu jej rodziców gdzie jest. Następnego dnia policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o kobiecie, która zgubiła się na terenie leśnym w miejscowości Korczyska. Kobieta w krótkim czasie została również odnaleziona.
POLICJANCI APELUJĄ DO GRZYBIARZY ABY WYBIERAJĄC SIĘ DO LASU PAMIĘTALI O ZASADACH, KTÓRE ZAPEWNIĄ BEZPIECZEŃSTWO:
- poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
- zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziemy bardziej widoczni,
- miej przy sobie telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych, zwracaj uwagę na poziom baterii,
- jeżeli zabierasz psa, to koniecznie na smyczy,
- nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,
- zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
- zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną, w przypadku, gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje),
- Osoby starsze i schorowane, a także dzieci powinny pozostawać pod stałą opieką rodziny.
Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.
PONADTO:
- udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei,
- nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
- warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
Gdyby okazało się, że zgubiliśmy drogę do domu i noc musimy spędzić w lesie, znajdźmy bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli przeczekać do rana. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy policjantów.