Oświadczenie Policji
W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji zatrzymania osoby podejrzewanej o oszustwo przy ważeniu towaru w sklepie, pragnę wyjaśnić faktyczny przebieg policyjnej interwencji i wskazać na podstawy prawne.
30 października 2017 r. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Łasku otrzymał zgłoszenie o oszustwie w jednym z marketów na terenie miasta. Funkcjonariusze zastali na miejscu pracownicę ochrony, która za linią kas ujęła kobietę podejrzewaną o oszustwo.
Według pracowników sklepu, 42-letnia klientka ważąc artykuł spożywczy na stanowisku samoobsługowym celowo podniosła torebkę zaniżając tym sposobem wagę towaru, który zakupiła za niższą kwotę. Klientka w obecności interweniujących funkcjonariuszy zapłaciła różnicę ceny co nie zwalnia z odpowiedzialności karnej. Nie miała zastrzeżeń co do sposobu przeprowadzenia interwencji.
W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa 42-latka została zatrzymana przez funkcjonariuszy jako osoba podejrzana o dokonanie oszustwa i doprowadzona do komendy policji w Łasku. W trakcie doprowadzenia, wobec wymienionej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, użyto kajdanek.
Po zebraniu niezbędnego materiału procesowego, policjanci skontaktowali się z dyżurującym prokuratorem. Zgodnie z ustaleniami z prokuraturą zatrzymanej kobiecie przedstawili zarzut przestępstwa z art. 286§ 1 i 3 KK za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Decyzję o karze podejmuje sąd a nie policja. Odstąpienie przez funkcjonariuszy od czynności w tej sprawie byłoby niedopełnieniem obowiązków (nie było w tym przypadku możliwości jak w przypadku wykroczenia ukarania mandatem karnym). Nieuczciwe zachowanie w sklepie, które zauważył pracownik ochrony zostało nagrane przez monitoring Jest ono dowodem w sprawie. Przy oszustwie, dla zaistnienia przestępstwa, nie ma znaczenia wyłudzona kwota.
Z zebranego materiału dowodowego wynika, że w omawianym przypadku nie ma mowy o pomyłce podczas ważenia towaru.
W trakcie wykonywanych czynności kobieta nie miała zastrzeżeń, co do sposobu zatrzymania, nie żądała powiadomienia nikogo o swoim zatrzymaniu, ani kontaktu z adwokatem. Niezwłocznie po zakończeniu czynności została zwolniona.
Należy podkreślić, że od początku roku na terenie powiatu łaskiego doszło do ponad 160 kradzieży oraz oszustw w sklepach i marketach. Jest to duży problem dla właścicieli sklepów, którzy niejednokrotnie zwracali się do policji z prośbą o konsekwentne działania.
Funkcjonariusze policji w przypadku otrzymania zgłoszenia o zdarzeniu, mają obowiązek prawny podjęcia interwencji.
asp. Katarzyna Staśkowska
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łasku