Najważniejsze bezpieczeństwo - przygotujmy dzieci na bezpieczne spędzenie ferii zimowych
Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jakich miejsc unikać? - to niektóre z pytań, na jakie odpowiadał policjant z Komendy Powiatowej Policji w Łasku podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Bałuczu jeszcze przed zimowym wypoczynkiem. W ramach działań „Bezpieczne ferie 2022” funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie. Wszystko po to, by nasze pociechy podczas ferii bezpiecznie wypoczęły, a po 2 tygodniach beztroski całe i zdrowe wróciły do szkoły.
Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku policjanci spotykali się z dziećmi i młodzieżą żeby omówić najważniejsze zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas ferii.
Tuż przed rozpoczęciem ferii st. sierż. Bartłomiej Kozłowski z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Łasku spotkał się z uczniami klas I-III oraz IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Bałuczu. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo podczas spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz jak uniknąć różnego rodzaju zagrożeń.
Z uwagi na stan pandemii, funkcjonariusz bezpośrednio w szkole spotkał się z najmłodszymi, natomiast dla uczniów klas IV-VIII przeprowadził spotkanie za pomocą platformy ZOOM.
W trakcie spotkań policjant informował m.in. o zagrożeniach związanych z przebywaniem w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych, opowiedział jak należy organizować kulig czy bitwę na śnieżki, by zabawy te kończyły się szczęśliwie.Poza tym uczniowie dowiedzieli się, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Po spotkaniu policjant przekazał uczniom klas I-III opaski odblaskowe.
Drugim bardzo ważnym tematem poruszonym podczas spotkań były zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu oraz zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się najmłodsi użytkownicy sieci, w tym hejtu internetowego oraz mowy nienawiści. Temat ten nawiązał do przypadającego 8 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu. Profilaktyk chciał uświadomić uczniom, że zagrożenia, z którymi uczniowie mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe, jak te pojawiające się w świecie realnym. Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednak nie można zapominać, że może stać się źródłem niebezpieczeństw.
st. asp. Katarzyna Staśkowska