Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 21 do 27 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, podczas której pokrzywdzeni mogą bezpłatnie skorzystać z informacji prawnej. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.
W organizację przedsięwzięcia – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci. Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łasku oraz Komisariatu Policji w Widawie będą do dyspozycji mieszkańców, aby przekazać im praktyczne informacje związane z problematyką przestępstw, między innymi o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie Policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że jesteśmy ofiarą przestępstwa lub nawet nie jesteśmy tego pewni, a chcielibyśmy się kogoś poradzić, prosimy o kontakt telefoniczny.
W dniach od 21 do 27 lutego 2022 r.w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w Komendzie Powiatowej Policji w Łasku wzorem lat ubiegłych zostanie uruchomiony punkt konsultacyjny dla ofiar przestępstw. Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 06:00-22:00 w KPP będą dyżurowali wyznaczeni policjanci, którzy zainteresowanym będą służyli pomocą i udzialali niezbędnych informacji o możliwościach prawnych.
W tych dniach osoby potrzebujący pomocy prawnej mogą zgłosić się osobiście do jednostki Policji w Łasku na ul. 9 maja 32/36, lub skontaktować się telefonicznie dzwoniąc do dyżurnego pod nr telefonu 47 845 42 11 lub 47 845 42 64.
Oprócz dyżurujących w tym czasie funkcjonariuszy, do Państwa dyspozycji dyżur telefoniczny w dniach 21.02.2022, 23.02.2022 oraz 25.02.2022 w godz. 7:30 - 15:30 będzie pełnił Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego kom. Dominik Rychłowski (tel. 47 845 75).
Ponadto w dniach 21-27.02.2022 dyżur telefoniczny w godzinach 7:30-15:30 będzie pełnił wyznaczony policjant Komisariatu Policji w Widawie (tel. 47 845 49 10).
st. asp. Katarzyna Staśkowska