Upały - policjanci apelują o rozsądek i rozwagę!
Przed nami kolejne gorące dni, w których temperatury mają przekroczyć 30 stopni. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, aby nie pozostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Wybierając się w takie upały w podróż samochodem, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.
Wyczekiwane przez wielu ocieplenie może nieść za sobą także olbrzymie zagrożenie. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowcy i odpowiedzialności. Policjanci przypominają, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.Kolejny raz apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy kilkanaście minut, by temepratura w zakniętym samochodzie, wzrosła do ponad 50 st.C. W takiej temperaturze nawet sprzęt elektroniczny może ulec zniszczeniu, natomiast dla dziecka lub zwierzęcia jest to bezpośrednie narażenie zdrowia i życia Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.Warto tu pamiętać, że dzieci są bardziej wrażliwe na ekstremalne temperatury niż dorośli. Dla dziecka już 40 stopni wystarczy, by doznało udaru cieplnego.
Przed wyruszeniem w drogę, w upalne dni, zwłaszcza jeśli samochód stał na słońcu, przewietrzmy dokładnie nasz pojazd. W trakcie upału wewnątrz samochodu może być nawet ponad 50 stopni. Warunki do podróżowania są bardzo trudne, kierowcy są zdekoncentrowani i zmęczeni. Pamiętajmy, że w wysokich temperaturach, kiedy kierowcom towarzyszy nerwowość, zmęczenie, problemy z koncentracją nie trudno o kolizję czy wypadek. Dlatego należy dbać o odpowiednią temperaturę we wnętrzu samochodu, zapas wody oraz spokój za kierownicą. Jeżeli jest taka możliwość to najlepiej w takie dni ograniczyć wyjazdy w długie trasy, a jeżeli jest to niemożliwe to dobrze zaplanujmy podróż. Gdy czujemy, że nasza koncentracja spada, lub robi nam się słabo, zatrzymajmy się, wysiądźmy z samochodu, odpocznijmy kilka minut w cieniu.
Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
st. asp. Katarzyna Staśkowska