Informacje

Trudne warunki na drogach! Policja apeluje o ostrożność

Łascy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg – kierowców, pieszych i rowerzystów, aby zadbali o swoje bezpieczeństwo, stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa z uwzględnieniem obecnych warunków atmosferycznych. Niestety obecne warunki pogodowe wymagają od wszystkich użytkowników dróg zwiększonej uwagi i ostrożności.

Panująca obecnie od wczesnych godzin porannych aura powoduje, że warunki na drogach są trudne. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, może być nawet przyczyną tragedii. Pamiętajmy, że padający deszcz i deszcz ze śniegiem znacznie ograniczają widoczność, a nminusowa temperatura w połączeniu z opadami powodują, że nawierzchnia jest śliska i droga hamowania znacznie się wydłuża. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem sprawiają, że warunki na drogach są trudne i zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne, zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierujących pojazdami, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Najczęstszą przyczyną zdarzeń jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze lub niezachowanie należytej ostrożności. Od samego rana na drogach powiatu łaskiego panują trudne warunki atmosferyczne. 

POLICJA PRZYPOMINA:
W związku z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz niskimi temperaturami jezdnie mogą być śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. W takich warunkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie i wiele innych manewrów, może być bardzo niebezpiecznych. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Gdy jezdnie są śliskie, zalega na nich błoto pośniegowe, kierowcy powinni stosować zasadę – wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o ostrożność, a przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków.

Szczególnie uważać trzeba w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Pamiętajmy również by dokładnie odśnieżyć samochód. Przed ruszeniem w drogę powinniśmy oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne uzasadnienie, bo zalegający śnieg zasłaniać może reflektory lub kierunkowskazy, a ponadto przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu spadnie na jezdnię doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, często pomijany aspekt, a mianowicie korzystanie ze świateł dziennych podczas zmniejszonej przejrzystości w tym właśnie opadów śniegu. Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w automatyczne włączanie świateł mijania, kiedy zapada zmierzch. Jednak podczas jazdy w ciągu dnia, kiedy pada śnieg, czujnik zmierzchu często nie zadziała. Wtedy pojazd ma najczęściej włączone jedynie przednie światła do jazdy dziennej. Znacząco obniża to widoczność takiego samochodu przez innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych, poruszających się za nim. Dlatego też, kiedy pada śnieg, deszcz czy jest mgła, lub po prostu widoczność jest ograniczona, zwróćmy uwagę na włącznik świateł i zmieńmy jego ustawienie z trybu automatycznego na tryb świateł mijania.

I najważniejsze: przypominamy, że każdego użytkownika drogi obowiązują odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Widząc jaka pogoda panuje za przednią szybą, zdejmijmy nogę z gazu i stosujmy się do ograniczeń prędkości‼️ Warto utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i nie trzymać się jego zderzaka.

Przypominamy! Jedź ostrożnie i myśl nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży zatrzymać pojazd. Tutaj zasada ograniczonego zaufania, jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżających kierowców. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże noszenie elementów odblaskowych w dużym stopniu poprawia widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

asp. szt. Katarzyna Staśkowska
 

Powrót na górę strony