Prelekcja o przemocy rówieśniczej i jej konsekwencjach
Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Łasku spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Chociwiu. Celem wizyty było przeprowadzenie prelekcji z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym i jej konsekwencji prawnych.
O agresji w kontaktach między uczniami słychać bardzo często, dlatego też, w środę, 12 marca 2025 roku w policjant z łaskiej komendy spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Chociwiu. Podczas prelekcja policjant mówił, czym jest przemoc i agresja oraz jak postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. Mundurowy przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących zachowanie młodych ludzi w kontaktach z rówieśnikami. Uczniowie dowiedzieli się kim jest osoba nieletnia, czym jest demoralizacja, co to jest czyn karalny. Policyjny profilaktyk ostrzegał nieletnich o tym, że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora, skierowania sprawy do sądu rodzinnego czy też umieszczenia nieletniego w placówce wychowawczej. Mówił też o środkach oddziaływania wychowawczego, w które wyposażona została szkoła, Policja oraz inne instytucje państwowe na mocy nowej Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Na koniec, podkreślił również znaczenie numeru alarmowego 112, który powinien być używany w sytuacjach zagrożenia. Policjant apelował do młodzieży, aby nie bagatelizowali niepokojących sytuacji i zawsze zgłaszali przypadki przemocy.
Wzrost świadomości wśród dzieci i młodzieży jest kluczowym krokiem w walce z przemocą rówieśniczą. Działania edukacyjne, takie jak te prowadzone przez policję, mogą znacząco przyczynić się do budowania bezpieczniejszych środowisk w szkołach, w których każdy uczeń będzie czuł się szanowany i chroniony.
Przemoc rówieśnicza – gdzie szukać pomocy?
- 112 – Numer alarmowy
- 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
- 800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
- 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci
- 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
- 800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski