Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Półroczne podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie łaskim

We wrześniu 2016 roku uruchomiona została Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja mająca służyć wymianie informacji między obywatelem a Policją. Od tego czasu w powiecie łaskim naniesionych zostało na mapę 3283 różnego rodzaju zgłoszeń. Wciąż najbardziej popularnymi kategoriami jest przekraczanie dozwolonej prędkości i niewłaściwa infrastruktura drogowa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a Policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w konkretne miejsce na mapie, z odpowiednio wybranej kategorii. Od początku jest istnienia w powiecie łaskim naniesionych zostało już 3283 różnego rodzaju zgłoszeń.

Policjanci na bieżąco monitorują naniesione zgłoszenia. Weryfikują je, a kiedy potwierdzą występowanie danego zagrożenia podejmują działania mające na celu jego wyeliminowanie lub informują odpowiednie służby i instytucje. Stąd założeniem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.

Za nami już kolejne pół roku jej funkcjonowania. Od stycznia tego roku mieszkańcy powiatu łaskiego zgłosili 331 różnego rodzaju zagrożeń, czyli o 68 więcej niż w pierwszym półroczu 2022 roku. Około 60% z nich zostało potwierdzonych.

Najczęściej zgłaszane były zagrożenia w następujący kategoriach:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości - 197 zgłoszeń,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa - 46 zgłoszeń,
  • nieprawidłowe parkowanie – 31 zgłoszeń,
  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 14 zgłoszeń,
  • nielegalne rajdy – 9 zgłoszeń
  • wałęsające się bezpańskie psy – 7 zgłoszeń,
  • dzikie wysypiska śmieci – 7 zgłoszeń. 

Wśród zgłoszeń znalazły się także pojedyncze przypadki dotyczące chociażby używania środków odurzających, aktów wandalizmu czy złej organizacji ruchu drogowego.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób wymiany informacji między mieszkańcami a Policją, co w konsekwencji bezpośrednio wpływa na poprawę lokalnego bezpieczeństwa.

Pamiętajmy jednak, że jeśli sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji policjantów, należy dzwonić na numer alarmowy 112.

sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski

Powrót na górę strony